TİRE ŞİŞ KÖFTE

Gerçek Lezzeti Tatmaya Sizleri de Bekliyoruz... 

Tire Şiş Köftesi en eski bilgiye göre 1900lü yılların başında elde yuvarlanıp tavada tereyağında kızartılmasıyla yapılırdı. O zamanlarda sadece büyük baş hayvan değil, küçükbaş hayvan eti de karıştırıldığı hatta soğanın bile kıymaya katıldığı söyleniyor. Daha sonraki yıllarda teknoloji ve elektriğin de gelmesiyle en önemli fark kıymanın hazırlanışında ve saklanarak dinlendirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

width=150O günden bu güne eski lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Bugün artık bir kilo ete 10-15 gr. Tuz atılıyor ve sadece dananın boşluk etleri ve özenle seçilen yerlerinden elde edilen az yağlı kıyma kullanılıyor. Üç kez kıyılıp üç kez dinlendirilen kırma parmak büyüklüğünde şişlere sarılarak odun kömürü ateşi ile ızgarada ön pişirilmesi yapılıyor. Ön pişirmesi yapılan köfteler bir süre dinlendiriliyor. Dinlendirilen köfteler, bakır tavada tereyağı ile hafifçe kızartılıyor ve domates sosuyla servis ediliyor. 

Tire şiş köftesinin özelliği kıymasında hiçbir katkı maddesinin olmaması ve yüzde yüz köy tereyağıyla yapılmasıdır. Halk arasında "delikli köfte" ve "Tire kebabı" olarak da anılan Tire Şiş Köftesi özenle hazırlanmış piyazıyla, salatasıyla, turşusuyla ve koyun yoğurduyla bu günlere kadar gelmiştir.

Tire şiş köftenin servise hazırlanışı;

width=233Küp şeklinde doğranmış domatesler ayrı bir tavada, zaman zaman karıştırılarak ve ezilerek, sos kıvamına getirilir. Sosa yağ, tuz eklenmez. Domatesler özsuyu içinde eritilir.width=281

Ayrı bir tavada (bakır tava) tereyağı hafif eritilir. Tereyağı yeterli kızgınlığa gelince, yarı pişmiş şiş köfteler tavaya eklenir.

 Şiş köftelerimiz yarı pişmiş mamul olup, tava hafifçe sallanarak her yönünün eşit pişmesi sağlanır.

width=208Servise hazır hale gelen şiş köfteler, servis tabağına alınır. Tavadaki tereyağı hafif ateşte beklerken, diğer tavadaki domates sosu servis tabağındaki şiş köftelerin üzerine dökülür.width=150

Ateşte sıcak bekletilen tereyağı, şiş köftelerin ve sosun üzerine arzu edilen miktarda eklenir.

Not: tereyağı sevmeyenler şiş köftelerimizi teflon tavada sürekli çevirerek ve kızartarak servis edebilirler.
  s